Ferforje kapı modelleri detayları hakkında 

Ferforje kapı modelleri nedir açıklık getirmek gerekiyor. Öncelikle kapı kelime anlam ifadesi ile, bir mekan, taşıt benzeri alanları için girip çıkarken geçilen, menteşe sistemine sahip çeşitleri bulunan, sürgülü ya da elektronik özelliklere sahip olabilen bölme, aralıkdır. Duvarlarda bırakılan  boşluklar arasında sonradan konulur ve geçmeye yarayan boşlukları istenildiğinde kolayca açılabilecek hale getirmemiz demek ise kapı modellerini oluşturur hale gelmektedir..  Kapılar özellik olarak yapının içine girmeyi veya odalar bazında gezintiye çıkmayı kültürlerin hepsinde aynı olan sistem mimari bir yapı malzemesidir.

Kapılar modelleri ile mimari de önemli bir konumda iken kullanıldıkları bölgede coğrafi durumlara göre de değişik işlevler kazanabilirler.

Bütün bunlar herkes tarafından bilinmekte olan oldukça basit konuların bütünüdür. Ferforje kapı ise bu denli önemli olan bir ürüne hem dayanıklılık hem de desenleri konusunda yardımcı olacaktır.

Ferforje Kapı modelleri ve Çeşitleri

Ferforje kapı çeşitleri tamamen fonksiyonlarına göre değişim göstermektedirler. Kapılar genel itibari ile görecekleri fonksiyonlara göre tek veya çift kanatlı olarak yapılırlar. Kanatlar yukarıda bahsettiğimiz gibi açılır kapanır biçimdedir. Bazı durumlarda ise daha geniş boşluları arzu eden müşterilerimiz için 3,4 ve 5 kanatlı sürgülü veya motor ferforje kapı modellerine takılabilmektedir. Ortalama olarak ‘’tek kanatlı kapılar 50-100cm, çift kanatlı kapılar 130-160cm genişliğinde yapılır, yükseklikleri 200-210cm’dir.’’

Ferforje kapılar modelleri; kullanıldığı yere çeşitlenmelidir. Her kapı ürünü aynı noktada kullanılamaz. Ferforje kanat çalışma ve yapım şekline göre birkaç grupta inceleyelim;

 1. Kullanıldığı Alana Göre Kapılar ;

Bu modellerde kesinlikle kendi içerisinde sınıflanmaktadırlar . Ancak belirtmek gerekiyorsa  mekana göre değiştikleri bilinmelidir. İşte çeşitleri;

 • Bahçe kapısı
 • Kiler ,depo ve çatı gibi alanlar için kapı
 • Banyo ve tuvalet kapısı
 • Daire kapısı
 • Bina kapısı
 • İç oda kapıları

Tüm ürünler bu şekilde sıra gelmektedir. Kapı yükseklikleri ve kapı kanat genişlikleri değişim gösterecektir. Tam olarak ölçülerin kusursuz alınması gerekir.

 1. 2.       Kanat Açılışına Göre Oluşan Kapılar
 • Dönerek Açılan Kapılar:Genellikle görmeye alışık olduğumuz bir üründür. En sık kullanılan kapı çalışma şeklidir. Kapının tamamen açılma yönü menteşe tarafına doğrudur. Çift ve tek kanatlı olarak tasarlanabilirler.
 • Sürgülü Kapılar: Sürgülü olarak açılan kapılar yana doğru iterek kapının açılması için belli bir alana ihtiyacı duyan ürünlerdir. Buradaki alan mutlaka olmalıdır. Kapı tarafından kullanım esnasında sıkıntı yaratmaması gerekir. Eğer böyle olası bir durum söz konusu sise genel tercih ferforje sürgülü kapı modelleri yönündedir.
 • Çift Taraflı Açılan (vasistaslı) Kapılar: Tamamen pencere sistemleri ile benzerlik gösterir.Çift açılım kilit  menteşeye  kanat kasaya bağlanmalıdır.
 • Katlanır Diğer Adı İle Akordion Kapılar: Katlanır özellikteki kapı modelleri geniş  alan kaplamaması açısından önemlidir. Ancak dayanıklılığı kesinlikle diğer ürünler ile karşılaştılmamalıdır.
 • Kasanın Yapısına Göre Yapılmış Kapılar: Kapı ve pencere birleşimi özellik taşımaktadırlar.
 1. 3.      Yapım şekillerine göre kapılar
 • Izgara (Telora) Kontrplak (Pres) Kapılar: Ferforje kapı modelleri arasından daire giriş kapısı ve iç kapılarda sıkça uygulanır. Ferforje ile kaplanmış kapı, özellikle boş bölümlere cam ve ahşap uygulamaları yapılabilmektedir.
 • Çerçeve İçerisine Kontrplak veya Camlı Kapılar: Genel anlamda iç mekan kapıları üzerinde teknik olarak çalışılır.
 • Çerçeve İçerisine Masif Tablalı (Tablaruka) Kapılar: Kaliteli doğrama kapıları arasında yer alır.klasik doğrama kapılardır. En sıkta bahçe, bina kapısı üzerinde etkilidir.

Burada yer verdiğimiz genel olarak modelleri incelediğimiz de;

80 x 220 cm2 ölçüsündeki örnekler bulunmaktadır . Kapı boşlukları kesitleri ile 4 x 22 cm2 kesit  şeklinde değerlendiriniz.

FERFORJE KAPI MODELLERİ ALMADAN ÖNCE SORULMASI GEREKENLER

 • Kapı duvar boşluğunu ve kesit için duvar kalınlığını nasıl olmalıdır?
 • 3 Kapı boşluğuna ve kesitlere kapı kasası, kapı kanadı ve pervazı her şeyi ile ürün hazır durumda mı
 • Villa kapısı ve benzeri çeşitleri için de tüm kapı için gerekli uygulamalar yapılmış mı son kontroller ve tesler gerçekleştirilmiş mi.
 • Kapı için müşterinin istemiş olduğu tüm detaylar belirtilen şekilleri ile yapılmış mı yapıldı ise buradaki işlemi sonlandırarak diğer aşamalar üzerin de aynı sıra ile kontroller gerçekleştirilir.
 • Kapı motifleri tüm ürünleriniz için uygulamayı gerçekleştirebilir misiniz.

Şeklindeki soruları tarafımıza yönelterek kapı almadan önce tüm detaylara hakim olmuş olursunuz. Bu da sizler için kesinlikle artı kazandıracak ana bir faktördür. Böylesine bir ürün alırken öylesine kararlar alamazsınız. Bu sebeple ferforje kapıları değerlendirmekte fayda var.

Ferforje kapı ürünleri adına uygulama çeşitleri

Yapısından ve kullanımınan sıkça bahsettik. Böylesi ürünlere sahip olmak için neler yapabilir veya ne gereklidir. Demir ferforje kapı ürünleri modern modellerin öncülüğündedir. Demir çeşitleri bu kapsamda oluşturulur ve kesinlikle farklıdır.

Örnekler eskiden izler taşırken oluşumundan ücretleri de netlik kazandıran belli başlı uygulama yöntem seçimleri mevcuttur. Bunlar belirlenir belirlenmez çeşitli ferforje kapı ürünü uygulama yöntemlerine göre ayrışır.

ferforje kapı, demir bahçe kapısı, ferforje garaj demir kapı modelleri, ferforje kapı modelleri,